Географията може да е труден понякога и тук може търсите помощ

Горите в умерения пояс

На север са разположени иглолистни гори, на юг от тях – смесени широколистно-иглолистни гори, а още пò на юг – предимно широколистни. В планините от южната част на умерения пояс горите от широколистни във височина преминават към иглолистни. Релефът на зоната е разнообразен: равнини, плата, хълмове и планини. Валежите тук са характерни за пролетта и ранното лято. През тази зона преминават различни по дължина реки с пролетно пълноводие. Почвите са предимно кафяви горски.
Горите в умерения пояс
Широколистната растителност е листопадна, като това е реакцията на дърветата и храстите за преодоляване на студената зима. Най-характерни дървесни видове са дъб и бук, но се срещат още габър, ясен, клен, бреза, върба и др. От храстите се срещат шипка, леска, къпина и др. Широко разпространени са здравец, теменужка, момина сълза, много гъби и др.
Животинският свят е богат на видове. Причина за това са изобилието на храна и многообразните възможности за живот в горите. Разпространени са различни гризачи, дървесни жаби, змии и гущери. От бозайниците се срещат еленът, дивата свиня, мечката, лисицата, вълкът, язовецът, таралежът и др. Особено много са птиците, свили гнезда в дърветата и храстите на зоната. Сред тях са кълвачи, врани, бухали, славеи и др. Част от птиците през есента отлитат на юг.